Profesjonalny audyt energetyczny jest najlepszym narzędziem do określenia strat energii w domu. Pierwszy krok do zwiększenia efektywności energetycznej możemy wykonać samodzielnie. Skrupulatny obchód naszego domu pozwoli na lokalizację głównych źródeł ucieczek energii. Poniżej kilka cennych wskazówek:
- Zlokalizuj ucieczki powietrza
Sprawdź przerwy przy listwach przypodłogowych oraz złącza pomiędzy sufitem, a ścianami. Zwróć uwagę na szczeliny pomiędzy materiałami stosowanymi na zewnątrz budynku. Jeśli znalazłeś powyższe wady w swoim domu, konieczne zastosuj odpowiednie uszczelnienie. W dziurach zaobserwowanych przy ścianach i oknach możesz zastosować specjalne taśmy uszczelniające.
- Sprawdź izolację
Jeżeli wejście na strych znajduje się powyżej przestrzeni ogrzewanej/klimatyzowanej sprawdź czy jest ono dobrze zaizolowane i szczelnie zamknięte. Na samym poddaszu sprawdź szczelność rur wentylacyjnych oraz komina. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie izolacji przy kominie, pamiętaj, aby nie była łatwopalna.
Warto jest umieścić izolację przeciwwilgociową, zmniejszy ona ilość pary wodnej przechodzącej przez sufit. Należy pamiętać, że duża wilgotność zmniejsza efektywność izolacji.
Upewnij się, że izolacja nie blokuje otworów wentylacyjnych.
Izolacja ścian jest już bardziej skomplikowana. Należy wybrać jedną ze ścian zewnętrznych i wyłączyć bezpieczniki dla wszystkich gniazdek w ścianie. Upewnij się, czy na pewno nie są podłączone do sieci elektrycznej, a następnie zdejmij osłonę gniazdka. Stosując cienki śrubokręt staraj się delikatnie go wkręcać w ścianę. Jeśli napotkasz opór oznacza to, że występuje warstwa materiału izolacyjnego.
Powyższy test można wykonać w niewidocznych miejscach np. za kanapą, szafą, aby sprawdzić, czy izolacja ścian jest wypełniona. Wspomniana metoda pozwala na sprawdzenie stanu izolacji jedynie w określonym punkcie, do dokładnej kontroli izolacji ścian stosuje się badania termowizyjne.
- Kontrola systemu grzewczego i chłodniczego
Corocznie sprawdzaj stan urządzeń grzewczych oraz klimatyzatorów. Pamiętaj o wymianie filtrów w piecach. Urządzenia grzewcze powinny być wymieniane co kilkanaście lat na nowe o większej efektywności. Należy zwracać uwagę na czystość przewodów wentylacyjnych .
- Oświetlenie
Wymień zwykłe żarówki na energooszczędne lub oświetlenie ledowe.
- Sprzęt RTV i AGD
Wybierz urządzenia energooszczędne. Więcej informacji można znaleźć w artykule „Jak zaoszczędzić energię elektryczną w domu?” .
Po wykonaniu wstępnej kontroli stanu technicznego naszego domu warto jest skonsultować się z audytorem energetycznym. Fachowy audyt umożliwi redukcję strat energii poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną naszego budynku.
Źródło: energy.gov