Efektywność energetyczna z GS ENERGIA w formule ESCO..

W obliczu stale rosnących kosztów energii oraz zmian klimatycznych na świecie, temat efektywności energetycznej od kilku lat regularnie pojawia się w mediach oraz wśród przedsiębiorców. Mimo że Unia Europejska oraz instytucje działające globalnie aktywnie promują energooszczędność, zużycie energii w naszym kraju wciąż utrzymuje się na dużo wyższym poziomie niż w krajach zachodnich. Duzy problem stanowi wysoka energochłonność firm, duży koszt transformacji energetycznej w szczególności dużych przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego oraz technologicznego. W obliczu modernizacji energetycznej budynków z pomocą przychodzi firma GS ENERGIA w formule współpracy typu ESCO.

Jeżeli prowadzisz firmę i zależy Ci na tym, by funkcjonowała w sposób bezpieczny dla środowiska przy jednoczesnym obniżeniu kosztów stałych, dowiedz się więcej na temat ESCO oraz sprawdź, w jaki sposób możemy pomóc Ci w osiągnięciu wysokiej efektywności energetycznej Twojej firmy.

Formuła ESCO.

Jeśli rachunki za energię stanowią znaczą część miesięcznych kosztów Twojego przedsiębiorstwa i chciałbyś skutecznie ograniczyć energochłonność wykorzystywanych budynków, skorzystaj z oferty przedsiębiorstwa typu ESCO. Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na współpracę w formule ESCO!

KOMPLEKSOWE
PRZEPROWADZENIE ZMIAN

Przedsiębiorstwa typu ESCO podejmują wszelkie kroki niezbędne do poprawy efektywności energetycznej. Działają na wielu płaszczyznach, dzięki czemu przy projekcie nie musisz współpracować z innymi firmami.

SAMODZIELNOŚĆ
PODMIOTU ESCO

Nawiązując współpracę z firmą typu ESCO, Twoja rola jest zminimalizowana do minimum. Firma zajmuje się wdrożeniem zmian, a także dba o finansowanie inwestycji, dzięki czemu nie musisz zaciągać kredytu.

KOSZTY INWESTYCJI
ROZŁOŻONE W CZASIE

Decydując się na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa w formule ESCO, inwestycję spłacasz dopiero z momencie, gdy twoje opłaty spadają. W ten sposób nie odczuwasz kosztów wprowadzenia zmian, a po okresie spłaty, wszystkie oszczędności pozostają dla Ciebie.

Dzięki temu, że formuła ESCO nie przewiduje znacznych nakładów finansowych usługobiorcy, oferta skierowana jest dla wszystkich jednostek, które chcą zwiększyć efektywność energetyczną bez ponoszenia żadnego ryzyka. Ze wsparcia ESCO bardzo często korzystają zarówno instytucje publiczne, jak również przedsiębiorstwa prywatne, a przeprowadzenie modernizacji możliwe jest nawet w sytuacjach, gdy podmiot nie dysponuje dodatkowymi środkami.

Model współpracy z firmą typu ESCO.

Stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz innych mediów, sprawiają że koszty energii w przedsiębiorstwach wciąż się zwiększają. Zwiększone opłaty dotyczą tak naprawdę wszystkich rodzajów przedsiębiorstw bez względu na charakter prowadzonej działalności. Wiele firm marnuje energię nieświadomie lub nie posiada kapitału, który pozwoli na ograniczenie energochłonności budynków. Taki stan rzeczy wprowadza przedsiębiorstwa w błędne koło – wysokie koszty energii nie pozwalają wygospodarowanie środków na przeprowadzenie inwestycji w energooszczędność, które z kolei pozwoliłby później na znaczą redukcję opłat. Na szczęście nie jest to jedyny dostępny na rynku model współpracy z firmami z sektora energii. Z pomocą przychodzą firmy typu ESCO, dzięki którym osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej będzie ograniczało się do wypełnienia kilku formalności. Przedsiębiorstwo zajmie się przeprowadzeniem modernizacji budynku, a także pozyskaniem środków. W praktyce Twoja rola ograniczy się do podpisania umowy, a firma ESCO zajmuje się kompleksową realizacją projektu.

Zakres umowy ESCO i korzyści, które z niej wynikają.

Niewątpliwą zaletą umowy w formule ESCO jest szeroki zakres usługi, dopasowane w całości do potrzeb i oczekiwań klienta. ESCO wiąże się nie tylko ze znalezieniem finansowania dla inwestycji, ale również obejmuje kompleksową pomoc w optymalizacji zżycia energii, np. w formie niezbędnych audytów, optymalizacji i wdrożeń. Wszystkie działania w ramach formuły typu ESCO powinny być wyszczególnione na umowie, a ich zakres w większości przypadków będzie zawierać:

  • planowanie,
  • projektowanie,
  • finansowanie,
  • realizację inwestycji,
  • serwisowanie,
  • zarządzenie,
  • obsługę bieżącą,
  • motywowanie pracowników do właściwego użytkowania energii.

Tak bogaty zakres umowy przyczyni się nie tylko do zmniejszania kosztów energii, ale również znacznie zwiększy wydajność produkcji oraz poprawi komfort pracowników. Niewątpliwa zaletą formuły typu ESCO jest to, że nie ma ona sztywnych granic, a jej zakres jest w 100% dopasowany do usługobiorcy. Dodatkowo system spłaty inwestycji opierający się na wysokości oszczędności, stanowi skuteczny motywator dla firmy typy ESCO do zapewnienia najwyższej jakości usługi w możliwie najszybszym czasie bez niedociągnięć i problemów technicznych.

Rodzaje umów ESCO.

W ramach formuły ESCO, przedsiębiorstwa zawiązują dwa podstawowe rodzaje umów:

EPC (Energy Performance Contracting) – umowa gwarantująca, że inwestycja będzie spłacana według określonego harmonogramu zależnego od osiągniętych oszczędności, zagwarantowanych przez usługodawcę. Firma ESCO ma udział w oszczędnościach kosztów energii.

EDC (Energy Delivery Contracting) – umowa określająca warunki realizacji projektu na własne ryzyko firmy ESCO w oparciu o umowy długoterminowe. W umowach typu EDC wykonawca odpowiedzialny jest za zaplanowanie, finansowanie, modernizację, jak również zarządzanie eksploatacja oraz zakup paliwa i sprzedaż energii. Firma ESCO pobiera opłaty za dostarczaną energię.

Umowa jest zazwyczaj zawierana na okres od 7 do 15 lat, a jej długość zależy w głównej mierze od preferencji klienta.

ESCO krok po kroku.

Jeżeli zastanawiasz się nad nawiązaniem współpracy z przedsiębiorstwem typu ESCO, dowiedz się, w jaki sposób przebiegać będzie wasza współpraca.

  1. USTALENIE ZAKRESU DZIAŁAŃ

    Wstępne określenie zakresu modernizacji, określenie najważniejszych celów usługobiorcy

  2. PRZERPOWADZENIE AUDYTU

    Pełna analiza możliwych do wprowadzenia zmian, określenie wartości gwarantowanych oszczędności

  3. PODPISANIE UMOWY

    Oficjalne rozpoczęcie współpracy, określenie szczegółowych warunków realizacji projektu

  4. REALIZACJA PLANU

    Pozyskanie finansowania, uzyskanie pozwoleń, przeprowadzenie pracy, dostawa urządzeń oraz zarządzenie gospodarką energetyczną przez firmę ESCO

  5. OSIĄGNIĘCIE ZYSKÓW

    Uzyskanie oszczędności i zmniejszenie wydatków na energię, spłata kosztu usługi

Spłata kosztów inwestycji w ramach formuły ESCO.

Decyzja o podjęciu współpracy z przedsiębiorstwem typu ESCO nie wymaga zgromadzenia kapitału na przeprowadzenie zmian w gospodarowaniu energią. Spłata kosztów modernizacji następuje dopiero po dokonaniu zmian przez firmę ESCO, czyli wtedy gdy rachunki są znacznie niższe. W ten sposób ograniczenie energochłonności jest praktycznie nieodczuwalne w punktu widzenia przedsiębiorcy. Wynagrodzenie dla usługodawcy obejmuje zazwyczaj pewny stały procent z oszczędności wynoszący przynajmniej 70%. Przed rozpoczęciem modernizacji, powinniśmy wraz z firmą ESCO ustalić jaki jest oczekiwany poziom oszczędności oraz jakie działania techniczne mogą zostać podjęte, by go osiągnąć.

Zadzwoń by dowiedzieć się więcej.

Zaufali nam.