Kogeneracja CHP Combined Heat and Power, czyli jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej z jednego źródła to proces, który odznacza się wysoką efektywnością. Poniżej przedstawiamy główne zalety zastosowania kogeneracji.
- Kogeneracja zmniejsza koszty stałe
Przedsiębiorstwa stosujące CHP mogą oszczędzić od 15 do 40 % na kosztach energii elektrycznej. Przykłady na świecie m. in. z Imperial London Hotels wskazują na roczne oszczędności w wysokości 40 000 funtów.
- Kogeneracja jest przyjazna naturalnemu środowisku
Agregaty kogeneracyjne pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla nawet o 10% .
Zastosowanie rozwiązań kogeneracyjnych w wielu firmach na świecie pozwoliło na ograniczenie zużycia dwutlenku węgla – 476 ton węgla zaoszczędzono w firmie Adams Food, specjalizującej się w produktach mlecznych co jest równoznaczne z posadzeniem 47 600 drzewek.
- Kogeneracja zwiększa bezpieczeństwo związane z dostawami energii
CHP pozwala na uzniezależnienie się od sieci energetycznych. Warto zauważyć, że produkcja energii z kogeneracji pozwala kontrolować maksymalne zużycie energii i uniknąć kary za przekroczenie maksymalnych poziomów dostaw.
Systemy CHP można tak skonfigurować, aby kontynuować pracę w przypadku zaniku napięcia sieciowego.
- Kogeneracja wspomaga system grzewczy
System CHP zwiększa zdolność generowania ciepła i zmniejsza zależność od kotłów, a nawet umożliwia wyłączenie kotłowni w niektórych okresach.
- Kogeneracja zwiększa efektywność energetyczną
Przeciętny system grzewczy oparty na węglu kamiennym lub gazie charakteryzuje się efektywnością energetyczną na poziomie 35-40 %. Zastosowanie systemu CHP powala na uzyskanie efektywności energetycznej na poziomie 75-85%.
- Kogeneracja może być dofinansowana przez programy rządowe
Istnieje wiele programów zarówno krajowych jak i europejskich, które wspierają rozwój kogeneracji. W Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje konkursy m.in. dla wysokosprawnej kogeneracji.
Źródło: energ-group.com