W lutym w Szaflarach w Polsce rozpoczęto prace nad zasobem energii geotermalnej, generowanej siłami natury z wnętrza ziemi. Głęboka na siedem kilometrów studnia będzie najgłębsza na świecie. Umowa na wykonanie odwiertu została podpisana z firmą UOS Drillig S.A., która zaproponowała, że zrealizuje usługę za 121,5 mln zł brutto. Termin zakończenia prac nastąpi w pierwszej połowie 2024r.
Rekordowy odwiert dotrze do gorącej wody
Odwiert ma na celu zbadanie złóż wód termalnych na około dwa razy większej głębokości niż dotychczas. Zdaniem ekspertów mają się tam znajdować pokłady gorącej wody o temperaturze nawet 180 stopni Celsjusza. Z ciepła wód termalnych będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy, ale gorąca woda ma posłużyć także do wytworzenia prądu, który zostanie wykorzystany do funkcjonowania zakładu.
100% dofinansowania na realizację projektu
Gmina Szaflary otrzymała na realizację zadania 100 procent dofinansowania do kosztów kwalifikowanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja rozpatrzona została pozytywnie ponieważ geotermia to odnawialne źródło energii, przyjazne dla środowiska i klimatu, a sam odwiert ma również charakter badawczy. Pomoże ustalić wielkość podziemnego zbiornika gorących wód oraz potencjał jego dalszego wykorzystania.