Grupa siedmiu najbardziej wpływowych państw świata, czyli Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone i Kanada postanowiła na szczycie w niemieckim Elmau całkowicie wykluczyć z gospodarki energetycznej węgiel, olej opałowy i gaz ziemny.
Zmniejszenie emisji gazów
Na szczycie postanowiono, że przed 2050 rokiem zmniejszona zostanie emisja gazów cieplarnianych o 40-70 % w porównaniu z 2010 rokiem. Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane pod koniec roku w Paryżu.
Szansa dla Pomp Ciepła
Prezes niemieckiego stowarzyszenia pomp ciepła Karl – Heinz Stawiarski zwraca uwagę, że dekarbonizacja odbędzie się z wykorzystaniem pomp ciepła. Jeżeli konsumentom nie będzie opłacało się ograniczanie emisji CO2, to większość zrezygnuje z jej ograniczania. Niskie ceny ogrzewania i zakupu pomp ciepła będą wobec tego najlepszym motorem przełomu w technologii ogrzewania- stwierdza prezes Stawiarski.
Polska
Na wydarzenia na szczycie G7 zareagował prezes polskiej organizacji rozwoju technologii pomp ciepła Paweł Lachman. Tak jasny sygnał ze szczytu G7 również w Polsce nie powinien pozostać pominięty. Najwyższy czas, by polski rząd dostrzegł potencjał produkcji ciepła z odnawialnych źródeł energii – zauważa Paweł Lachman.
Wsparcie dla mniejszych gospodarek
Grupa G7 obiecała ponadto pomoc na przejście na gospodarkę o niskiej emisji związków węgla. Na szczycie ustalono, że dla biedniejszych państw będzie przeznaczona odpowiednia pomoc finansowa.
Źródło: oze.pl