Od czasu uchwalenia nowej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii przez Sejm pojawiło się wiele poprawek, opinii oraz pomysłów proponowanych przez przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, które miałyby polepszyć jej zapis. 5 lutego br. w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej odbyły się obrady nad zmianami do ustawy o OZE.
Wiele organizacji oraz przedsiębiorstw podpisało się pod petycją w sprawie utrzymania poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE podczas głosowania w Senacie RP. Poprawka dotyczy bezpośrednio prosumentów, czyli konsumentów wyprodukowanej własnej przez siebie energii. Według nowej ustawy mogliby liczyć na gwarantowane taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE. Właśnie nad tą poprawką w dniu dzisiejszym debatowali senatorowie.
Mimo licznych apeli społeczeństwa Senat poparł wniosek o wykreślenie z ustawy poprawki prosumenckiej tzw. poprawki Bramory. Jednocześnie Senat sprzeciwił się preferencjom dla istniejących biogazowni rolniczych o mocy pow. 1 MW, które zgodnie z poprawką mniejszości, przyjętą w Sejmie, mogłyby startować w aukcjach dla instalacji do 1 MW.
Jeśli na nadchodzącym posiedzeniu plenarnym Senatorowie zagłosują za zmianami do ustawy o OZE – w stosunku do wersji przegłosowanej przez posłów, ustawa o OZE ponownie trafi do Sejmu. W tej sytuacji do odrzucenia poprawek Senatu konieczna będzie bezwzględna liczba głosów.
Ustawa o OZE najprawdopodobniej zostanie przyjęta w lutym, a do prezydenta RP trafi w marcu.
Źródło: zmienmy.to, inzynierpv.pl