Dbanie o gospodarkę i redukcja jej negatywnego wpływu na środowisko to jedne z wielu wyzwań, jakie stoją przed rządzącymi – niezależnie od przynależności politycznej i poglądów. W 2016 roku przyjęta została ustawa o efektywności energetycznej, która wymusiła na dużych przedsiębiorstwach regularne przeprowadzanie audytu. Jaki jest tego cel i kto musi wywiązać się z narzuconych w ustawie obowiązków?
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa
Ustawa określa, że do obowiązkowego przeprowadzenia tej procedury zobowiązane są duże firmy. Czym charakteryzuje się taka spółka? Przede wszystkim zatrudnia ona od 250 pracowników wzwyż (konieczne jest utrzymanie takiej liczby podwładnych przez dwa lata przed wykonaniem badania). Możliwe jest także, że pracuje w niej mniej osób, jeśli jednak średni roczny obrót wynosi ponad 50 milionów euro lub suma aktywów wynosi ponad 43 miliony euro, to i tak ma ona obowiązek wykonywać tę procedurę co cztery lata.
Na czym polega audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Procedura powinna przebiegać odpowiednio i wykazać ważne informacje, z których można wyciągnąć wnioski i zadbać o lepsze wykorzystywanie prądu w przyszłości. Do przeprowadzenia badań upoważnione są więc tylko określone firmy – w GS ENERGIA spełniliśmy wszystkie wymagane wytyczne oraz posiadamy odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, które pozwalają nam na przeprowadzenie tej procedury w sposób zgodny z wymogami.
Aby audyt odpowiednio obrazował wykorzystanie energii elektrycznej w danym przedsiębiorstwie, musi spełniać kilka warunków. Wiarygodna procedura obejmuje w sumie co najmniej 90% prądu zużywanego w całym systemie, włączając w to nie tylko ten wykorzystywany w budynkach czy przez maszyny, ale również ten, który umożliwia wszelkiego rodzaju procedury – na zagadnienie trzeba spojrzeć szeroko i kompleksowo. Wykonywany audyt pozwala na stworzenie raportu, który można traktować jako wskazówki – co zmienić w przedsiębiorstwie, aby wykorzystywać mniej energii i zaoszczędzić pieniądze.
Co ważne, po przeprowadzeniu audytu energetycznego przedsiębiorstwa, konieczne jest złożenie raportu w ciągu 30 dni – w innym przypadku naliczane będą kary.
GS ENERGIA przeprowadza audyt energetyczny przedsiębiorstwa – kliknij i sprawdź!