Zacznijmy od początku.
Według dyrektywy 2003/30/UE biogaz to paliwo gazowe produkowane z biomasy i/lub ulegające biodegradacji części odpadów, które może być oczyszczone do jakości naturalnego gazu, do użycia jako biopaliwo, lub gaz drzewny.
GUS Biogaz definiuje jako: składający się głównie z metanu i dwutlenku węgla, uzyskiwany w procesie beztlenowej fermentacji biomasy. W sprawozdawczości statystycznej wyodrębnia się:
- Gaz wysypisk owy
- Gaz z osadów ściekowych
- Pozostałe biogazy (otrzymane w wyniku beztlenowej fermentacji odchodów zwierzęcych, odpadów w rzeźniach, browarach i z innej działalności w przetwórstwie rolno-spożywczym.
Do czego służy biogazownia?
Do celowej produkcji biogazu z surowców, tj.:
- Odchody zwierząt hodowlanych
- Słoma, trawa
- Łodygi i liście roślin uprawowych
- Uprawy w plonie głównym
- Odpady rolnicze (obierki, wysłodki, melasa)
- Osady ściekowe
Biogazownia zazwyczaj składa się z:
- Układu podawania biomasy,
- Komory fermentacyjnej
- Zbiornika magazynowego przefermentowanego substratu
- Zbiornika biogazu
W kilku słowach, jak ten proces przebiega?
Zgromadzone odpady trafiają do zbiornika w którym następuje ich wymieszanie. Następnie przedostają się do komory fermentacyjnej, w której powstaje biogaz. Zostaje on przekazany do agregatu kogeneracyjnego. Dzięki tym zabiegom, uzyskuję się energie i ciepło.
W biogazowniach rolniczych wykorzystujemy:
- Biomasę roślinną
- Odchody zwierzęce
- Odpady organiczne
U naszych sąsiadów, jak i trochę dalej (Niemcy, Dania, Austria) technologia biogazowa cieszy się powszechnością i jest stosowana z powodzeniem. Dzięki biogazowi uzyskujemy:
- czystą energię elektryczną i cieplną,
- zapewniamy redukcję emisji metanu oraz utylizacje odpadów,
- nie stanowi zagrożenia dla środowiska,
- wykorzystuje produkty uboczne rynku rolnego.
Porównując produkcje biogazu w Polsce z rynkiem europejskim, jeszcze sporo pracy przed nami, ale wszystko idzie w dobrym kierunku, a dokładniej: jak sytuacja wygląda w Polsce?
Według rejestru Agencji Rynku Rolnego, obecnie zarejestrowanych w Polsce mamy blisko 30 biogazowni rolniczych, gdzie przewiduję się, że do 2020 roku może ich powstać około 2 tys.
Farmer, który gospodaruje na powierzchni większej niż 30 ha, gdzie pod uprawę kukurydzy może przeznaczyć co najmniej 1 ha. Dodatkowo prowadzi produkcję zwierzęca, a dokładniej, posiada np. 40 sztuk bydła jest potencjalnym producentem biogazu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, gospodarstw spełniających wyżej wymienione kryteria jest ponad 32 tysiące.
Kwestia wykorzystania biogazu w głównej mierze zależy od usunięcia barier prawnych, jak i organizacyjnych w zakresie rozwoju inwestycji biogazowi rolniczych.
Przeszkody:
- brak konkretnej definicji biogazu, a biogazowi rolniczej;
- skomplikowane wymagania, mnogość łącznie spełnianych warunków, przy procesie odzysku R10
- problemy ze zdobyciem koncesji na dopuszczenie do handlu emisjami
- wysoki koszt inwestycji
- wąska grupa nawozów naturalnych utrudniająca stosowanie odpadów pofermentacyjnych pochodzących z biogazowni
Jest to jedna z najkorzystniejszych metod pozyskiwania zielonej energii, bez zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Mimo przeszkód rozwój tej dziedziny w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem.