31 stycznia ubiegłego roku Urząd Regulacji Energetyki opublikował informację o zmianach w 2014 roku i planach na przyszłość.
Najważniejsze modyfikacje, które dotyczyły polskiego prawa energetycznego to m.in. :
o zmiany w ustawie Prawo energetyczne dotyczące nowych zasad uzyskiwania koncesji na wytwarzanie i obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Prezes URE od 2014 roku otrzymał uprawnienia do kontrolowania przedsiębiorstw energetycznych, które działają w zakresie wytwarzania lub obrotu paliwami ciekłymi, w tym obrotu z zagranicą, bez wymaganej koncesji.
o przedłużenie systemu wsparcia kogeneracji do 2018 roku – więcej informacji w „Wsparcie dla kogeneracji”
o nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw – głównym celem jest wprowadzenie kontroli jakości węgla kamiennego importowanego do Polski oraz znajdującego się na składach w handlu detalicznym
o nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych – zmiany ustawy wejdą w życie z początkiem 2015 roku
o tworzenie ustawy o odnawialnych źródłach energii
Oprócz zmian w prawie, URE podaje również osiągnięcia dotyczące rynków energii, gazu, źródeł energii odnawialnej. Jak czytamy na stronie URE „Wiele wskazuje na to, że w 2015 r. nastąpi dalsze zwiększenie wiarygodności indeksów cenowych na hurtowym rynku gazu ziemnego i energii elektrycznej, m.in. dzięki wdrożeniu rozporządzenia unijnego dotyczącego integralności i transparentności hurtowych rynków (REMIT).” – rozporządzenie REMIT ma na celu zwalczanie nadużyć na rynku hurtowym.
W 2014 roku zwiększyła się liczba podmiotów, które rozpoczęły działalność w obszarze obrotu paliwami gazowymi – może to świadczyć o pozytywnych efektach liberalizacji rynku gazu ziemnego w Polsce.
Ubiegły rok wskazuje na systematyczny wzrost mocy zainstalowanych źródeł OZE. Stan na koniec 2014 roku to blisko 6 000 MW, gdzie na koniec III kwartału 2014 roku moc zainstalowanych źródeł OZE wynosiła 5511 MW. Nadchodzący 2015 rok będzie kluczowy w rozwoju OZE w Polsce ze względu na planowane z końcem I kwartału uchwalenie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.
Źródło: ure.gov.pl