17 września 2014 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polski Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o zmianie ustawy – Prawo Zamówień Publicznych. Nowa ustawa wejdzie w życie 19 października br. Jedną z ważniejszych zmian jest usunięcie kryterium ceny jako kluczowego przy wyborze oferty.
Nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych jest związana z poniższymi aspektami:
- Cena – kryterium najniższej ceny będzie dotyczyć wyłącznie zamówień powszechnie dostępnych oraz z określonymi standardami jakościowymi. Jeśli cena danego zamówienia jest rażąco niska tj. o 30 % niższa od wartości zamówienia bądź od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. Obowiązek sprawdzenia rażąco niskiej ceny spoczywa na wykonawcy.
Według nowych zapisów w ustawie głównymi kryteriami wyboru oferty są : cena, funkcjonalność, parametry techniczne, aspekty środowiskowe, społeczne, innowacyjne, serwis, termin wykonania zamówienia oraz koszty eksploatacji.
- Wadium – zatrzymanie wadium będzie możliwe jedynie w przypadku gdy wykonawca nie złoży wymaganych dokumentów i oświadczeń na wezwanie zamawiającego.
- Tajemnica przedsiębiorstwa – wykonawca musi wykazać, że określone informacje są tajemnicą przedsiębiorstwa.
- Wybór wykonawcy – ustawodawca uchyla art. 24 ust.1 pkt 1 i 1a co oznacza, że Zamawiający nie może wybrać bądź wykluczyć Wykonawcy bez uzasadnienia.
- Wykluczenie wykonawcy – Zamawiający wyklucza z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawcę, który w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania, w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe w szczególności, gdy wykonawca w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa nie wykonał lub nienależycie wykonał zamówienie, co zamawiający jest w stanie wykazać za pomocą dowolnych środków dowodowych, jeżeli zamawiający przewidział taką możliwość wykluczenia wykonawcy w ogłoszeniu o zamówieniu, w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub w zaproszeniu do negocjacji. Jeśli jednak Wykonawca podjął konkretne środki techniczne przeciwdziałające wyrządzonym szkodom, Zamawiający nie wyklucza takiego podmiotu z dalszego postępowania.
- Dokumenty przetargowe – na mocy nowej ustawy Prezes Urzędu Zamówień Publicznych powinien opracować i opublikować wzorcowe dokumenty przetargowe.
- Umowy podpisywane na okres powyżej 12 miesięcy powinny uwzględniać informacje dotyczące zmian:
- wynagrodzenia dla wykonawcy w przypadku zmiany stawki podatku od towarów i usług,
- wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę)
- zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym lub wysokości stawki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne
Źródło: uzp.gov.pl