Obecnie wygenerowanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznych kosztuje tyle samo, co wytworzenie jej w sposób konwencjonalny w krajach takich jak: Niemcy, Włochy, Hiszpania.
Wniosek ten wynika z raportu PV Grid Parity Monitor, przygotowanego przez firmę konsultingową Eclareon, specjalizującą się w sektorze energii odnawialnej i efektywności energetycznej z siedzibą w Berlinie. Badanie zostały przeprowadzone w imieniu międzynarodowej grupy firm zrównoważonych energetycznie takich jak SunEdison, BayWa Wind, Gesternova i TrinaSolar.
W ramach badań, naukowcy przeanalizowali standardowe systemy zasilania słonecznego prywatnych inwestorów (o mocy 3kW) oraz komercyjnych (o mocy 30kW), następnie ocenili wyrównany koszt energii elektrycznej (LCOE – levelised cost of electricity), który stanowi miarę służącą do porównywania technologii wytwarzania energii. Parametr ten definiuje się go, jako rzeczywisty koszt wytworzenia ilości kWh w całym okresie życia projektu, przy uwzględnieniu wartości bieżącej wszystkich elementów aspektu finansowego, tj.: kosztów eksploatacyjnych, konserwacyjnych, amortyzacyjnych i inwestycyjnych.
Powyższa analiza dotyczyła 7 krajów: Brazylię, Chile, Francję, Niemcy, Włochy, Meksyk i Hiszpanię w wyniku, której określono, które z nich osiągają parytet sieci (grid parity).
Podstawowe wnioski wynikające z raportu Grid Parity Monitor:
- W Brazylii wysokie ceny instalacji słonecznych i wysoka stopa dyskontowa powodują, że systemy PV są mało konkurencyjne dla systemów konwencjonalnych. Niemniej jednak wsparcie prawne w sposób skuteczny rozwija tamtejszy rynek fotowoltaiczny.
- W Chile wysokie ceny instalacji i stopa dyskontowa, zaś niskie energii elektrycznej z konwencjonalnych systemów, powodują, że w przypadku instalacji słonecznych grid parity nie może być osiągnięty.
- We Francji pomimo wysokiego poziomu promieniowania słonecznego (głównie na południu kraju) i stosunkowo niskich cen instalacji, grid parity nie może być osiągnięty ze względu na znaczące niskie koszty energii elektrycznej w sektorze komercyjnym.
- W Niemczech i we Włoszech niskie ceny energii generowanej z instalacji fotowoltaicznych, niska stopa dyskontowa oraz wysokie ceny energii elektrycznej z systemów konwencjonalnych rekompensują niski poziom napromieniowania słonecznego na omawianych terenach, dzięki temu osiągając grid parity.
- W Meksyku dla niektórych komercyjnych odbiorców energii elektrycznej (np. Tarifa 2) częściowy grid parity został osiągnięty. Nieosiągnalne jest to natomiast w przypadku pozostałych, którzy proponują znacznie niższe taryfy energii elektrycznej.
- W Hiszpanii wysoki poziom napromieniowania słonecznego i konkurencyjne ceny systemów umożliwiły osiągnięcie przez instalacje solarne grid parity, mimo iż słabe wsparcie prawne stanowi barierę dla tworzenia się tego rynku.
Więcej dowiesz się na stronie leonardo-energy.com.
Źródło: pv-magazine.com, leonardo-energy.com