Od 26go maja samorządy chcące skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii mogą składać wnioski w programie Prosument.
Program ten jest jednym z priorytetowych w tym roku, ogłoszony przez NFOŚiGW p.n. „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Część 4) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii” realizowanym przez jednostki samorządu terytorialnego (Część 4a).
W ramach części pilotażowej programu przeznaczono środki na dofinansowanie przedsięwzięć w kwocie 100 mln złotych do wydatkowania w latach 2014-2017, z możliwością zawierania umów do 2015 r.
Jednym z trzech beneficjentów programu są samorządy, które mogą skorzystać z pożyczki wraz z dotacją do 100% kosztów kwalifikowanych od 1mln złotych. W tej części JST dokonują wyboru obiektów do montażu instalacji na podstawie zgłoszeń od osób fizycznych posiadających do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi.
Samorządy, które zgromadzą kompletną dokumentację muszą najpierw założyć konto na stronie NFOŚiGW. Dopiero po zalogowaniu można uzyskać dostęp do Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) . Jak informuje Fundusz, w każdym przypadku należy złożyć dwa wnioski o dofinansowanie: jeden na pożyczkę, jeden na dotację. Po wypełnieniu wniosku o pożyczkę, należy przenieść dane do wniosku o dotację, a następnie uzupełnić brakujące pola. Wymagane załączniki należy załączyć tylko do wniosku o pożyczkę.
Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu instalacji odnawialnych źródeł (6 rodzajów):
- źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
- systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe,
do produkcji:
- energii elektrycznej,
- ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedną instalację lub oddzielne instalacje w budynku), na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych.
Wymagania techniczne dla instalacji oraz wykaz kosztów kwalifikowanych znajdują się w zał. 3 do programu priorytetowego.
Więcej informacji można dowiedzieć się na stronie NFOŚiGW.
Źródło: nfosigw.gov.pl